Z čeho může být vegan batoh? Polyester, polyuretan a další

Koženka, kůže, eko kůže, vegan kůže… Na první pohled stejně znějí a přece každé slovo vyjadřuje něco jiného. V dnešním článku se společně ponoříme do světa veganských kůží, trošku se dotkneme problémů recyklace a nakonec si zase ukážeme nějaké super batoh-kousky.

Ujasnění si pojmů

Pokud hledáš v obchodě batoh či tašku přes rameno, která splňuje na 100 % etické požadavky na veganský batoh, možná v první chvíli budeš vyhlížet visačku s textem “vyrobeno z eko kůže či koženky”.

Koženka není eko kůže

Koženka bývá s eko kůží často zaměňována, ale liší se. Zatímco v případě koženky bývá na podkladový materiál (tkanina, úplet či netkaná textilie) nanášeno PVC či kombinace PVC s polyueretanem, eko kůže je dvouvrstvá. Její horní vrstva je ze 100% polyuretanu a jako podklad jí vždy slouží 100% úplet z bavlny. Tedy žádné PVC. Ostatně o eko kůži a její údržbě jsme psali už v dřívějším článku.

A co veganská kůže?

Neodbíhejme a vraťme se zpátky k veganské kůži. Co je vlastně zač? Jedná se o látku, která je vytvořena ze syntetických mikrovláken, jakými jsou například polymery (polyuretan či polyamid).

Abychom neděsili chemickým názvoslovím, dáme ti názornější přirovnání. Pro tvou představu, mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují ve tvých vlasech. Výše zmíněné polymery mají podobné vlastnosti jako naše živočišná kůže. To znamená, že jsou elastické a z nich zhotovený materiál je 3x lehčí než zvířecí kůže.

Vysoká trvanlivost, voděodolnost, ekologičnost (z hlediska ochrany přírody) a prodyšnost jsou pověstnými třešinkami na dortu.

Filozofie veganské kůže

Líbí se nám ta od britské neziskové organizace Vegan Society:

“Veganská kůže by měla být taková uměla useň, jejíž celý životní cyklus (výroba, údržba i likvidace) by měl být co nejvíce šetrný k životnímu prostředí a která by neměla být využívána pro rychle se střídající trendy módy. Naopak smysluplně pro nadčasové kousky vyráběné v etických podmínkách.”

Pokud se o módu a vše okolo ní zajímáš, možná tě teď napadá termín Slow fashion. Správně, eticky vyráběná veganská kůže, resp. výrobky z ní (batohy, tašky, kabelky, oblečení, boty, potahy a další textilie) spadá do trendu Slow fashion.

PES, PU nebo PA? Hodinka chemie

Jak tedy poznat, že tebou nalezený batoh či taška jsou vegan? Některé značky to na své visačky napíšou, ale povětšinou se budeš muset orientovat podle označení materiálů, ze kterých je kousek vyrobený. Jak už jsme naznačili výše, těmi nejčastějšími syntetickými mikrovlákny bývají polyester, polyuretan a polyamid.

Polyester se představuje

Na visačce může být označen značkou PES. Pokud máš ekologické smýšlení a budoucnost přírody ti není lhostejná, pak tě potěší, že materiál z polyesteru je recyklovatelný. Dívej se ale po tom, který neobsahuje zdraví škodlivé ftaláty.

Co je to ten ftalát?

Ftaláty jsou skupinou látek, které se v chemickém průmyslu používají jako změkčovadla při výrobě plastů. Je prokázáno, že ftaláty jak u dospělých, tak i u dětí, ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu. Co dále, tak snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií. Chceš tedy podporovat výrobky s ftaláty?!

Výhody textilií z polyesteru:

 • Vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganismům (ideální pro záclony),
 • malá navlhavost, takže se rychle sušší.

Na druhou stranu se najdou i nějaké ty nevýhody:

 • Horší prodyšnost. V některých látkách z PES se ve vyšších teplotách zapotíte (až zapaříte). S batohy a taškami jsi v pohodě, jen spodní prádlo čistě z PES nechtěj,
 • Žmolkuje. Ale netýká se všech látek, jen u vlněného kabátu doporučujeme pozorně číst složení.

Polyuretan se představuje

Pod zkratkou PU hledej na visačkách výrobky s příměsí (anebo zcela zhotovené) z polyuretanu. Vyrábí se ve formě nekonečného vlákna. Jen velmi výjimečně je zhotoven ve formě střiže. Největší užití najdeš mezi elastickým spodním prádlem a ve sportovních oděvech. Hledej obchodní názvy Virene, Lycra či Elasten.

Jaké jsou výhody textilií z polyuretanu:

 • Velmi vysoká tažnost - proto je hlavní využití v elastických textiliích,
 • odolnost proti potu, tukům a čistícím prostředkům.

A jaké můžeš čekat nevýhody?

 • Velká hořlavost - ale nečekáme, že svůj batoh zapálíš,
 • malá stálost na světle a malá odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Polyamid se představuje

Posledním syntetickým vláknem, jehož příměs můžeš najít u veganských batohů, je polyamid. Označuje se zkratkou PA. Určitě ho znáš, ale spíš pod obchodními názvy nylon a perlon. Nejčastěji tak PA najdete v dámském prádle včetně plavek a zejména pak v punčochách, lidově nazývaných silonky.

Výhody textilií z polyamidu:

 • Vysoce pružné a pevné v tahu i oděru,
 • nesráží se a rychle schnou,
 • dobře se barví.

Ale každá mince má rub a líc, tak i materiály z PA mají své nedostatky. Nevýhodou je malá odolnost proti vlivům světla a povětrnosti (žloutnou). Snadno se taky nabijí statickou elektřinou.

Recyklovatelnost: Tady si dej velké pozor

Fenoménem poslední doby, jsme za to rádi, je důraz na znovupoužití výrobku/suroviny - na recyklaci. Ušetří se původní surovina (v případě syntetických materiálů jde povětšinou o naftu), je omezena tvorba odpadu a samotnou koupí zboží je podpořeno životní prostředí.

Lidé tak stále častěji zkoumají, zda je daný výrobek, tedy i batoh či moderní taška, z materiálů dále recyklovatelných. Materiály z PET lahví i syntetických tkanin se dají dále recyklovat. Ale je tady jedno velké ALE. Dej si pozor na na záměnu slov recyklovaný (s visačkou např. 100% recycled polyester) a recyklovatelný (recyclable).

To první označuje výrobek z již jednou použité suroviny, druhé naopak značí výrobek, který je možné recyklovat. Už ale nikde není psáno, že se ve skutečnosti bude recyklovat.

Bohužel mnoho teoreticky recyklovatelných materiálů se v reálu recyklovat dále nebude, protože nejsou vytvořeny podmínky nebo protože náklady na recyklaci jsou příliš vysoké. Buď tak obezřetný k tomu, co se na prodejních visačkách píše.

Naše vegan batohy

V e-shopu Náš batoh jdeme rádi se světovými trendy, navíc stylově a prakticky. Vyhmátli jsme proto pro tebe i tentokrát nějaké vegan kousky, ať je nemusíš pracně hledat sám.

Batohy ze 100% polyesteru hledej u značky Bellroy. Navíc její kožené komponenty (přezky, nášivky loga) jsou z certifikované eko kůže. Chceš si být jistý, že výrobek se dále recykluje? Pak sáhni po nějakém kousku od značky Ucon Acrobatics. Jejich batohy i tašky se vyrábí ze 100% recyklovatelných PET lahví bez ftalátů.

A na závěr pro tebe máme jeden nepromokavý tip. Tašky přes rameno, ale i batohy od značky Rains neprotečou a jsou zaručeně veganské. Koukni na složení materiálů, obvykle najdeš něco jako 50 % PU a 50 % PES.

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce