Školní batohy v průběhu dějin

“Už jako malý capart jsem měl svou speciální aktovku. Byla ušitá z vepřové kůže a na tu dobu poměrně drahá. Nebyla ničím natíraná, proto vypadala jak z roku 1920. Ale já ji nosil až do čtvrťáku na gymplu,” vzpomíná režisér Jan Hřebejk na svou školní aktovku.

Možná sis také letos při nákupu školního batohu zavzpomínal na časy starých tašek, brašen a aktovek. Naše babičky a dědečkové často nosívali jen plátěná žebradla anebo chlebník.

Generace našich rodičů se pyšnila koženými aktovkami, které v 70. a 80. letech minulého století vystřídala koženka. Modelů takových aktovek nebylo tehdy mnoho, a tak se jeden typ včetně barvy opakoval ve třídě klidně několikrát. Žádná Cars, Hello Kitty ani Spidermani, jak to známe z dnešních lavic na prvním stupni základní školy.

Skoč mi na záda! Aneb jak se psala historie školních batohů

Nechceme tu suplovat hodiny dějepisu, ale pár zmínek z historie batohů za to stojí. Předně je mít na paměti, že děti ve školách dlouho žádné aktovky, natož batohy, neměly. Nebylo to potřeba vzhledem k počtu tehdejších učebnic. Později nosily speciální drátěný nosič na jednu či dvě knížky. Sešity se ve školních lavicích objevují až v poslední třetině 19. století.

První školní aktovky se začaly šít ještě o pár desítek let později, někdy na přelomu 19. a 20. století. V základu se jednalo o velmi jednoduché brašny s jedním dále neděleným vnitřním prostorem. Vyráběly se z pevného kartonu, případně z kůže. Jak jsme zmiňovaly výše, teprve v 70. letech 20. století se objevily první aktovky. Nejprve nebarevné, později s obrázky. O nějakých reflexních prvcích a vyztužených zádech nemohla být ani řeč.

Gary Kirk - prorok batohového náboženství

Možná bys čekal větší průlom školních batohů ve vyspělejších USA, ale situace na trhu tu byla podobná té naší. A to dokonce i mezi vysokoškolskými studenty. Vše změnil student Gary Kirk, který se vydal s knížkami v nylonu sepnutém kancelářskými sponkami za švadlenou. Jeho prosba zněla zoufale, ale jasně: “Rád bych studentský batoh, ať se s knihami nemusím tahat v rukách!”

Buď byla švadlena šikovná, nebo Gary objevil mezeru na trhu. Tak jako tak, univerzitní obchod s nově navrženým batohem se vyprodal během chvilky. Díky tomu student sebral odvahu a navštívil tehdy největšího prodejce oblečení značku L. L. Bean. Ze slavného batohu Bookpack se stal nejprodávanější kousek v jejich katalogu. Během deseti let se nenašel školák v USA, který by neměl tento model doma.

Taktovku současným školním batohům udávají trendy

Ačkoliv je to dobrých 21 let, kdy jsem zažila svůj první školní den, pořád si pamatuji svou aktovku. Byla to taková ta klasika na dvě magnetky vepředu a se dvěma vnitřníma kapsami. Celá růžovo zelená. Ale právě v těch 90. letech se započala psát “batohová revoluce”.

Školní brašny se začaly vzhledově přibližovat ke klasickým batohům, tj. výška je větší než jeho šířka. Dle majitele firmy vyrábějící aktovky převažovaly v roce 1994 aktovky mezi dětmi z prvních a druhých tříd, zatímco u žáků třetích a vyšších tříd jednoznačně převážily batohy.

Mezi středoškoláky a samozřejmě taky vysokoškoláky začínají vést tašky přes rameno nebo elegantní studentské batohy se speciální kapsou na notebook. Ostatně tento typ tašek a batohů má vícero využití než stará školní aktovka. Vezmeš ho na sraz s kamarády, na pochůzky městem anebo později do práce jako manažerský batoh. Co by měl splňovat studentský batoh, jsme psali dříve, dneska ti vypíchneme pár kousků, které jistě ve škole unosíš.

 

Nejlepší batohy pro 21. století

Osvědčenou stálicí pro středoškoláka, ale i žáka základní školy, je batoh Classic od mladé značky The pack society. Je voděodolný, v jednoduchých barvách a s vnitřním členěním. Pokud jsi ještě na základce, využij kapsu na noťas jako skvělé místo, kde si nepokrčíš své sešity o velikosti A4. Nebo výkresy z výtvarky.

Kapsa na notebook i cennosti je dobrým základem, ale studentský batoh Classic Backpack od značky Bellroy šel ještě dále. Hned za notebookem můžeš do speciální výztuhy zasunout své dokumenty i propisku. Vše je tak přehledné, nepokrčené a ihned po ruce.


Jsi rád, že aktovkám odzvonilo a ty tak můžeš vybírat od tašek po batohy různých barev i tvarů z celého světa? Nebo v rodině ukrýváte nějakou pěknou školní raritku? Postni fotku a nezapomeň na náš hashtag #nasbatoh či #styloveaprakticky.

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce