Ledvinka - Nevkusné retro, nebo moderní doplněk?

Ledvinka, to je symbol 90. let - doba, kdy nátělník zastrčený do roztrhaných džínů a tenisky vládly módním trendům. Během pár let získaly ledvinky na oblibě natolik, že pokud jste našli někoho v davu, kdo ji neměl zapnutou kolem pasu, mohli jste vyhrát bůra. Za čas se ale tento módní doplněk stal symbolem vandráctví a ošuntělosti. Jejich lesk tak rychle opadl.

Obchody začaly rázem zet prázdnotou a ledvinku jsi mohl koupit jen na tržišti s levným zbožím. Slavný doplněk tak zmizel ve stínu jiných. Avšak nevytratil se úplně.

Nová generace ledvinky opět oprášila a vytáhla je zpět na světlo světa. V módě se už stalo tradicí, že trendy se vrací v rovnovážném cyklu, vždy s novou generací. Jinak tomu nebylo ani u ledvinek.

Kde všude narazíš na ledvinku?

V dnešní době se objevuje na molech slavných módních designérů, stejně jako u pasu Hollywoodských herců. Elegantní kožené ledvinky tak můžeš vidět na známých herečkách, nejen těch z Ameriky. Z nevkusného doplňku se tak stala opět ikona.

Kde se však vzala ona ledvinka? Dost možná ta první byla inspirována člověkem, který navštívil Austrálii a potkal klokana. Z matčiny kapsy vyskočilo mládě, zatímco máma měla stále volné přední tlapy. Mobil nebo peněženku bys u ní určitě nenašel.

Když ale zabrouzdáme hlouběji do minulosti, tak jakési vaky u pasu se objevily už v Antice. Byl to spíše kožený váček přivázány kolem pasu, než propracovaný doplněk s kapsami, ale svůj účel plnil stejně dobře jako dnešní ledvinky.

Vývoj vaků pověšených okolo pasu šel napříč vývojem lidstva po celé Zemi. Ať už sloužily k uchování mincí, nebo jiných drobností, jedno je jisté, díky nim nemusely ruce nic držet. Ano, je to právě ona praktičnost a ideální velikost, která z ní dělá oblíbený doplněk i dnes. Na hory, do města nebo kamkoliv jinam… Nejen, že nikde na těle nevadí, ale vejde se do ní vše potřebné.

Co čekat od novodobých ledvinek?

Vývojem prošla od syntetických materiálů, jako je šusťák, přes nepřeberné množství barev až po propracované kožené designové kousky. Během své slávy se stal tento módní doplněk marketingovým prostředkem. V jednu dobu je firmy využívaly velmi hojně a tiskli na ně své loga.

Dnes je ledvinek celá řada. Od těch sportovních, které směle unesou i láhev přes běžecké, které pojmou jen klíče a MP3 přehrávač, až po originální elegantní dámský nebo pánský doplněk z kůže nebo chlupatiny.

Výrobci ledvinek, jako Ucon Acrobaics, Rains, Eastpak, nezapomněli snad na žádnou sportovní aktivitu, takže na trhu najdeš i army modely, které počítají s krátkou palnou zbraní a náhradními náboji, pro které mají svůj vnitřní prostor přesně rozčleněný. S ledvinou tak můžeš vyrazit na turistický výlet, rybolov, lov, na kolo nebo si jít zaběhat.

Pokud však holduješ raději městskému životu než pobytu v přírodě, nemusíš zoufat. Elegantní modely doplní každý tvůj outfit. Výrobci se doslova předhánějí a tak můžeš mít ledvinku podobnou malému psaníčku. Stejně tak ale i větší model plný kapes. Záleží jen na tobě. Hodně oblíbené ledvinky do města jsou ty kožené, které vypadají velmi elegantně.

Ledvinky se představují…

Abychom jen nekecali, pojďme se na ledvinky podívat zblízka.

SPRINGER

Ledvinka Springer od značky Eastpak (cena 650 Kč) v sobě snoubí jednoduchost s praktičností. Její vzhled přímo vybízí vzít si ji na svou dobrodružnou cestu všude tam, kde chceš mít volné ruce. Hodí se do města i do přírody. Nabízí velkou hlavní kapsu a menší zadní kapsu, která schová tvé nepostradatelné drobnosti. Nastavitelný pás se přizpůsobí tvé postavě. Její velikost 16,5 x 23 x 8,5 cm jí umožňuje být módním doplňkem pro pány i dámy.

LUCA

V ateliéru značky Ucon Acrobatics vznikla jedinečná ledvinka Luca (cena 1 290 Kč). Je odolná proti vodě i nečistotám díky eco-friendly silikonu a  PVC krytím z její vnitřní strany. Kabátek má ušitý z recyklovaných PET lahví.

Členění kapes jí dělá ideálním pomocníkem nejen do města. Posuď sám: tři menší kapsy na drobnosti, přední kapsa s roll-top systémem na suchý zip a zadní kapsa. Vše dokonale nepropustné díky voděodolným zipům. Nastavitelný popruh, který se přizpůsobí každé postavě, je samozřejmostí. Navíc detaily má z eko kůže.

JACOB

Sestra od Lucy se pyšní jednodušším vzhledem, ale na kráse jí to nijak neubírá. I ledvinka Jacob (cena 1 050 Kč) je odolná proti vodě a má tři vnitřní kapsy včetně vnitřní kovové klíčenky. Taky její popruhy jsou nastavitelné. Její velikost  24 x 16 x 6 cm a kapacita 1,5 litru ji nevylučuje jak pro muže, tak pro ženy, do města i na sport. I ona má štítek z veganské kůže.

Tak co vybral sis? Kterou bys měl rád doma? Pochlub se nám do komentářů.

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce