Jak vybrat správnou velikost batohu

Batoh ti bude dělat věrného společníka na tvých cestách, ať se vydáš kamkoliv. Proto jeho výběr nepodceňuj a zvaž všechny důležité parametry. Správně zvolený batoh tě ušetří od bolesti zad, stejně tak i od potíží při nepříznivém počasí.>

Valíš rychle do obchodu? Tak pozor, zpomal! V prvé řadě si uvědom, jak velký batoh potřebuješ? I když do velkého objemu se všechno snadněji zabalí, takové cestování nízko-nákladovými lety ti s velkým batohem cestu pěkně prodraží.

Navíc obecně vzato, větší objem batohu jde ruku v ruce s jeho větší hmotností. Asi pak netoužíš cítit na každém kroku každičký gram bagáže. Na druhou stranu menší batohy typu Herschel Settlement váží pouze pár stovek gramů.

Na jednodenní výlet postačí objem 35 litrů. Na kratší dvoudenní výlety si vystačíš se 40 - 50 litry a na týdenní pobyt se zabalíš do 60 litrového batohu a více. Takto velký batoh už hravě pojme spacák i malý stan.

Pokud plánuješ batoh pouze jako pracovní, pak se jeho velikost odvíjí od rozměrů tvého laptopu (budeš-li ho nosit do práce). Kapsa o rozměrech 42 x 18 cm bohatě postačí na ochranu tvého 15'' notebooku. Batoh o objemu cca 10-15 litrů je na pracovní věci postačující. S podobně velkým si vystačíš i při běžném nošení, například na úřadech.

Je batoh určen pro studenta či školáka? Malí žáčci tahají množství sešitů a učebnic, poohlédni se jim po rozměrnějším batohu (cca 15-20 litrů). Studentovi obvykle postačí jen laptop s lahví na pití. Tady se řiď pravidly pro pracovní batoh.

Náš tip: Není pro tebe žádný batoh dost veliký? Možná ho jenom neumíš správně zabalit! Přečti si návod, jak na balení na cesty.

Nejen velikost batohu, ale také uspořádání

Vnější kapsy ti umožní mít všechny potřebné věci hned při ruce, aniž bys musel batoh pokaždé otevírat. Měly by mít také dostatečný objem, aby se do nich opravdu vešlo vše, co potřebuješ. Vnitřní uspořádání batohu je individuální záležitostí. Někomu vyhovuje mít věci oddělené, někdo zase rád balí vše do jedné kapsy.

Každopádně vzhledem k účelu použití batohu zvaž, jestli ti stačí pouze jedna velká kapsa, nebo bys uvítal vícekomorové rozdělení. Naše batohy mají i vyztužené kapsy na notebook. Pokud tedy hodláš cestovat se svým laptopem, určitě mysli na rozdělení vnitřního prostoru na malé kapsy, do kterých schováš nezbytné nabíječky.

Zavírání batohu

Vlez do batohu a způsob uzavírání je další praktické věc, nad kterým bys měl popřemýšlet, než si batoh koupíš. Máš raději zip nebo šňůrky, či případně dáváš přednost cvočkům, drukům, magnetkám a sponám? Vše má své pro i proti.

Ano, se zipem časem hrozí, že se pokazí, ale umí batoh hermeticky uzavřít. Nehrozí jeho náhodné otevření, pokud s ním někde hodíš o zem. V našem e-shopu nabízíme nespočet batohu, které zipy vůbec nemají. Nejen, že je díky tomu batoh více šik, ale také to má svou výhodu. Tou je jednoduché a rychlé otevírání a skoro mizivá šance na poškození. Lze ale také najít kombinaci šňůrky uvnitř batohu a venkovního zapínání na magnetky.

Jak na správnou velikost popruhů

Záda a ramenní popruhy by měly být polstrované. Pokud kupuješ batoh do 10 litrů objemu, ve kterém hodláš nosit jen šminky, peněženku a mobil, tak ani jedno mít nemusí. Na dlouhé cesty, případně na každodenní nošení do školy a práce je ale dobré, aby batoh měl polstrování zad i ramenních popruhů. Ulevíš tak svým zádům a ty ti pak poděkují, tím že nebudou bolet.

Aby popruhy nepadaly ze zad, bývají batohy, hlavně ty sportovní, opatřeny ještě hrudními popruhy. Ty mají za úkol zajistit správné umístění nosných popruhů, aby nepadaly ze zad.

Bederní pás?

Stejně tak pouvažuj nad nutností bederního pásu. Ulevuje a odlehčuje nosné popruhy, tím šetří záda a zároveň zabraňuje kývání batohu ze strany na stranu. Měl by být dělaný tak, aby šel jednoduše a rychle seřídit na tělo. Spona musí dobře a pevně držet a stejně jako na zbývajících popruzích, ani na něm by nemělo chybět polstrování.

Zvaž i zesílené dno batohu. Prodloužíš mu životnost a bude díky tomu chráněný před protrhnutím a poškozením při neustálém pokládání.

Batohy s nastavitelnou velikostí

Variabilní velikost batohu se může hodit nejen na tripy, ale i do města. Možnost měnit velikost batohu ocení rovněž maminky s malými dětmi. Může to být za pomocí kompresních pásek, nebo pomocí roll-up systému, které mají batohy od firmy Ucon Acrobatics, například model Slate Hajo. Jednoduše sroluješ, nebo vyroluješ vršek batohu (tzv. límeček) a hned máš objem batohu podle tvých představ a potřeb.

Předchozí funkcionalita je suprová i pro ty, kdo pořád váhají, kolik litrů objemu by měl jejich batoh mít. S variabilním objemem kupuješ batoh na jednodenní výlet, stejně jako na celý eurovíkend.

Jak odzkoušet batoh, že sedí správně?

  1. Batoh naplň do plna. Těžší věci dej co nejblíže k zádům.
  2. Pak si ho nasaď a pokud má batoh bederní pás, zapni jej jako první. Svým středem musí sedět na kyčelních kostech.
  3. Nyní uprav správnou délku ramenních popruhů. Nesmí tlačit ani dřít. Měly by být tak akorát, tedy ani volné ani moc utažené.
  4. Pokud má tvůj batoh ještě balanční popruh, dotáhni jej tak, aby byl v mírném napětí. Ramenní popruh musí na zádech vytvářet jednolitý oblouk.
  5. Teď jen zkus batoh chvíli nosit, poskakuj s ním, zaběhej si. Po pár minutách můžeš zhodnotit, zda ti sedí. Diskomfort nepoznáš hned, proto na sebe nespěchej. Batoh budeš nosit i celé dny, tak na to nezapomeň.

 

Návod je fajn, ale co když chceš koupit batoh na e-shopu? Jak s ním můžeš virtuálně poskakovat? V našem eshopu NasBatoh.cz to není problém, neboť dáváme až 90 dní na vrácení. Kup si ho ještě dnes, ale testuj další dny. A když nebude sedět, pošleš zpátky, nebo jej vyměníš. Není nic snazšího.


Tak co, už víš jak vybrat správný batoh? Jakou velikost batohu upřednostňuješ ty?

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce