Jak se sbalit do příručního zavazadla?

Jana čeká na gatu, než konečně otevřou její letadlo. Najednou davem proběhne vlna znepokojení. “Bude snad let zrušen?” Ne. To jen aerolinka začala přeměřovat příruční zavazadla. Janu to nechává klidnou. Ví, že se sbalila předpisově. Žádná pokuta jí nehrozí.

Není zavazadlo jako zavazadlo

Díky povaze své práce Jana cestuje pravidelně a za těch posledních 30 let se příruční zavazadla do letadla přeměřovala alespoň šestkrát. A pokaždé se najde nějaký chytrák, nebo spíš chudák, který svůj kousek do předepsaných rozměrů nenacpal. Přitom stačí tak málo - pohlídat si pravidla jednotlivých společností.

Pravdou je, že co letecká společnost, to jiný pohled na zavazadlo. Jen na ukázku rozměry příručních zavazadel pro:

ryanair logo easyjet logo wizzair logo
Ryanair nesmí překročit 55 x 40 x 20 cm a váhový limit 10 kg. A podle nejnovějších pravidel (září 2018) se nahoru bezplatně smí vzít už jen zavazadlo o rozměrech 35 x 20 x 20 cm easy Jet se musí vejít do 56 x 45 x 25 cm. Váhový limit tady ale není. Wizz Air musí být do velikosti 55 x 40 x 23 cm s limitem do 10 kg.

 

Neděs se čísel. Máme pro tebe jeden tip, co nám na cestách tu a tam zachránil obnos v peněžence.

“Letecké společnosti mnohem častěji kontrolují kufry a tašky na kolečkách než batohy na zádech.”

Samozřejmě na to nemůžeš spoléhat na 100 %. Ale batoh je spolehlivý kamarád i do letadla.

Výhody cestování jen a pouze s příručním zavazadlem netřeba dlouze rozebírat - žádné čekání na check-inu, neplatíš za odbavené zavazadlo, netaháš se v cizině s těžkým zavazadlem, nebojíš se, že ti zavazadlo nedoletí do cíle. Prostě v každém ohledu šetříš - nervy, čas i peníze. A kdo šetří, má za tři. Nebo třeba na nový designový batoh do letadla…

Pojď se sbalit do příručáku

Je to fajn cestovat takto nalehko, ale lidé často namítají, že jim určitě bude něco chybět. Přece se nedá sbalit do příručního zavazadla pod 10 kg. Věř, že dá, dokonce i pod 5 kg včetně elektroniky (bez fototechniky) nezbytné pro práci na cestách. Cvičení dělá mistra, tak si jedno balící cvičení teď společně dopřejeme. Jak by měl vypadat obsah příručního zavazadla tak, aby ti nic nechybělo?

Připrav si elektroniku a doklady

Pokud plánuješ na cestách pracovat, nachystej si nejprve elektroniku, bez které nemůžeš jet. Doporučujeme si pořídit lehký cestovní notebook do 15''. Přidej nabíječky, rozdvojku a případně redukci do zásuvky. Budeš-li pod širákem nebo v terénu, pak nezapomeň ani powerbanku. Na závěr si nachystej cestovní pas, kartičku cestovního pojištění a peněženku s doklady a kartami.

Vytřiď si oblečení

Teď se dostáváme k nejzajímavější fázi. Jak se řekne oblečení, každý hned potřebuje prádlo na každý den, aspoň troje mikiny a dva kusy dlouhého rukávu, například mikina a legíny. Letíš k moři a do teplých krajin? Pak ti postačí jeden dlouhý rukáv a ten můžeš mít na sobě v letadle. Jinak zabal patero kousků spodního prádla, sukni/kraťasy, troje trička a jeď. Prát v ruce s trochou mýdla jde po celém světě. Dokoupit oblečení taky.

Při balení zkus trik, kdy na sebe navrstvíš rozložené kousky. Potom je sbal jako roládu do úzkých ruliček. Případně ponožky se dají nastrkat do rezervních druhých bot, pokud je bereš s sebou.

Pozor na kosmetiku

Mysli především na to, že nahoru do letadla máš přísná pravidla na tekutiny. Kromě láhve s vodou si zkontroluj i svou kosmetiku. Celkový objem by neměl přesáhnout 1 litr. Každá z lahviček může obsahovat max 100 ml a taky obal musí být do 100 ml. Tj. nestačí, že máš svého sprcháče na dně láhve o objemu 150 ml. To ti s největší pravděpodobností zabaví. I když vždycky záleží na letištní kontrole.

sáhni po tuhém travel mýdle, například od značky Econea. Slouží jako deodorant, prášek na praní a gel na mytí v jednom. A hlavně není tekuté.

Jednorázové žiletky si do příručního zavazadla vzít můžeš. Manikúrové nůžky také, ale nože s čepelí nad 6 cm zanech raději doma.

Nachystáno? Teď už jen naházet do batohu

Abys nemusel pracně hledat batoh, který obstojí na letištních kontrolách, udělali jsme to za tebe. Našemu oku nejvíce lahodily batohy mladé značky The pack society.

Pro pány tady máme batoh The Pack Society Classic v pěkném černo bílém provedení. Jeho 18 litrů objemu má i externí kapsu na notebook. Navíc má nepromokavou úpravu, což se na cestách hodí.

Pro dámy jsme našli pěkný kousek The Pack Society Premium v květinovém provedení. 23 litrů uschová tvůj notebook a ještě má dvě boční kapsičky na drobnosti, což docení ne jedna dáma. Ačkoliv je vyrobený z recyklovatelných PET lahví, design lahodí i k sukním. Co víc, tento batoh neprovlhne.

Také cestuješ s příručním zavazadlem? Kam nejdál si se takto vydal? Máš nějaký vlastní trik na balení? Co u tebe rozhodně nesmí chybět?

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce