Ekologická stopa a jak ji minimalizovat v každodenním shonu

Crrrrrrr. Zvonek budíku paní Katky oznamuje, že je čas vyskočit z postele a elegantně vklouznout do nového pracovního dne. Katka probouzí své dvě děti: “Budíček, miláčci,” s tichým hlasem přichází do pokojíčku a roztahuje závěsy. Mezitím co se děti probouzejí, začíná chystat snídani a svačinu.

Otevře lednici a bere z ní rajčata, salátovou okurku, máslo, sýry a šunku. Ze spíže vytahuje balený chléb a 2kg sáček jablek, který včera koupila. Přemýšlí, jak klukovi dnes svačinku nakombinuje a mezitím rozbaluje všechny potraviny z plastových obalů. Když to vše udělá, má pocit, že v takovém nepořádku nemůže pracovat, a proto všechny plastové obaly vyhodí do koše na tříděný odpad, který má pod dřezem. Ten je rázem plný.

Svačinku má syn připravenou. Katka ji pečlivě balí do potravinové fólie a dává do plastového sáčku. Sklání se pod stůl a vytahuje láhev ovocné neperlivé minerálky, kterou přelévá synovi do jeho sportovní láhve. Předává synovi pečlivě zabalenou svačinu a vypravuje ho do školy. Mladší dceru obléká a odjíždí s ní autem do vzdálenější školky a sama pokračuje do práce.

V blízkosti práce nemají veganský obchod, restauraci ani pitomou kavárnu, nechává si každý den vozit jídlo z restaurace přes půl města. Všechno se dováží zabalené v polystyrenových kelímcích a obalech, které stačí pouze otevřít a sníst. Její kolegyně zase využívá krabičkovou dietu, takže si na celý den nechává vozit předem připravená jídla až domů. Krabičky si pak bere do práce, kde špinavé, stejně jako polystyrenové od paní Katky, končí v klasickém odpadu.

ZERO WASTE - znáš?

Možná to znáš i ze svého života, možná máš podobnou kolegyni nebo kolegu v práci a na rozdíl od nich si uvědomuješ, že pryč jsou doby, kdy stačil odpad třídit. V současné době je lepší plastový odpad nevytvářet.

Oceány jsou plné plastů. Pěkně o něm pojednává dokument “Oceán plastů”, který ukazuje množství plastového odpadu před rokem 2009. Data už sice dávno nejsou platná, ale vědci v tomto dokumentu poukazují na fakta, která získali během studie živočichů. Výsledky jsou šokující, neboť plasty ovlivňují pohlavní orgány a v případě studovaných vzorků došlo u živočichů doslova k prasknutí pohlavních orgánů. Což je zajisté znepokojující zpráva pro všechny.

Ekologická stopa. Věděl jsi?

Že za jediný rok lidstvo po sobě zanecháme takřka 2,12 miliardy tun odpadu? Na světě existují pláže, které jsou tvořené jen plastovým odpadem a po odpadcích se tady dá doslova chodit.

Co je dále alarmující, tak fakt, že vodní organismy a živočichové mají stopy plastů ve svých orgánech. A protože v přírodě se vše řídí potravním řetězcem, dostává se plast do dalších živočichů nejen z vody, ale i skrze ně. Tvoří totiž jejich potravu. Ryby ostatně jíme i my lidé. Co asi tak máme v žaludku a vůbec v našich útrobách?!

Jak to zastavit? Jak pomoci?

Ideálním řešení je odpad vůbec nevytvářet. Možná si říkáte, že ono se to lehce řekne, ale jak to udělat, když je v obchodě veškeré zboží zabalené v plastu? Okurky, česnek, jablka, rajčata, banány… Prostě vše a vy nemáte možnost nakoupit někde jinde, nebo brát bedýnky od místních zemědělců.

Vraťme se opět k paní Katce a podívejme se, co by mohla udělat jinak. Začneme tedy u nákupu. Pokud obchod nenabízí jiné potraviny než ty zabalené v plastu, může Katka danou věc nekoupit a jít jinam. Nebo může přímo v obchodě potraviny rozbalit a obal tam nechat. Zkuste uvažovat, co by udělal obchodní řetězec, kterému by rázem v obchodě zbyly tuny plastového obalu?! Že by se staral o to, aby ho tam neměl? Mohl by říci dodavatelům, že takhle zabalené věci nechtějí. Zákazníci o ně nemají zájem a oni s odklizením odpadu mají nemalé starosti, nejen finanční, ale rovněž personální.

„Činy mluví hlasitěji než slova. Takže věřte tomu, co vidíte, a zapomeňte na to, co jste slyšeli.“ — Ralph Smart

Dokáže se Katka změnit?

Paní Katka si však může vyrobit ze starých dětských bavlněných triček pytlíky, do kterých si bude zeleninu a ovoce dávat. Plastové tak nechá ležet ladem. U pokladny pak celý svůj nákup dá do tašky, kterou opakovaně používá. Jednu bavlněnou tašku může mít vždy v kabelce a druhou vozit v kufru auta. Jen tímto postupem sníží svou plastovou stopu během dne a navíc ukáže ostatním, že věci se dají dělat i jinak jen tím, že bude sama průkopnicí.

Doma pak ovoce i zeleninu nebude muset vybalovat z plastových obalů a vynášet každý den plastový odpad. Synovi svačinku zabalí do papírového sáčku, případně do krabiček z kukuřičného plastu, které jsou čistě z přírodních surovin a tedy i biologicky odbouratelné.

Říkáš si teď, že to zní sice fajn, ale když se koukneš doma na vše, co je kolem tebe, je toho plastu nějak moc - štětky na čištění záchodu, zubní kartáčky, švédské utěrky.

I na to už výrobci začali reagovat. Trh nabízí bambusové zubní kartáčky. Ty sice mají štětiny stále z nylonu, ale i tak ušetříte hromadu plastu. Bohužel se zatím nepodařilo najít materiál, který by nylon mohl nahradit. Batohy se také prodávají z ekologických materiálů, náš Bellroy Slim Backpack je skvělá ukázka. Kartáčky nabízí variantu bambusové rukojeti se štětinami z agáve nebo lontaru. Jejich pevnost a výdrž je srovnatelná s těmi plastovými. Místo plastových sáčků jde používat bavlněné třeba z biobavlny nebo, jak už jsme psali výše, přešít z již nepoužívané věci.

Věděl jsi, že se vyrábějí sáčky např. ze staré padákoviny? Takže vysloužilý padák pak nekončí v odpadu, ale dále se využije na sáčky pro potraviny. Alternativ, jak pomoci přírodě, je nespočet. Kde začít? Můžeš jednoduše vyměnit jednorázové plastové tašky, silnější plastové tašky a sáčky za ty bavlněné. Přestat kupovat balenou vodu v plastu. Pokud bydlíš ve větším městě, najdi si prodejnu potravin bez obalu. Zda je něco ve tvé blízkosti okoukni na bezobalové mapě.

Ať už se rozhodneš začít jakkoliv, věř, že tvé konání ocení hlavně budoucí generace. Slovy to nezměníme, je nutné jít do akce. Začít může každý a to s maličkostmi všedních dnů.

Jak minimalizuješ svou ekologickou stopu ty? Poděl se s námi do komentářů.

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce