Eko kůže - co je vlastně zač?

Není to tak dávno, co jsem se v obchodě potkala se svou dlouholetou známou, kterou jsem neviděla už nějakou dobu. Stála v kožené galanterii a se zájmem si prohlížela batohy. “Ahoj Alenko,” oslovila jsem ji a zeptala se, co plánuje pořídit?

Ale dcera má narozeniny a její batoh má už nejlepší léta za sebou,” dodala s úsměvem a pokračovala, “tak jí chci koupit nový, ale zatím se nemohu rozhodnout který.” Před sebou měla vyskládaných několik typů, každý z jiného materiálu.

Kožený, plátěný nebo z eko kůže? Chvílí je pozoruje, koukne na prodavačku, která je na druhé straně pultu a moc si Alenky nevšímá. Pak se mě zeptá: ”Co je to ta eko kůže? Nevíš o tom něco?” a dodá, “já osobně s kůží problém nemám, ale znáš Kamilu. Zajímá se o ekosystém, navštěvuje ty své spolky, které zachraňují zvířata a co chvíli kouká na nějaká videa, která ukazují převoz jatečných zvířat. Kůži jí na 100 % koupit nemohu.”

Dáváme se s Alenkou do dlouhého rozhovoru, ke kterému se nakonec připojuje i paní prodavačka. Pojďme si tedy vysvětlit, co je to ta eko kůže, jaké má své výhody i nevýhody a jak o eko kůži pečovat.

Eko kůže není koženka

V podstatě nejde o žádnou kůži. Žádný živý tvor ji na sobě nenosil. Její původ vychází čistě z laboratorních podmínek. Eko kůže je syntetický materiál, který je složený ze dvou vrstev, kdy horní vrstvu tvoří 100% polyuretan a jako podklad slouží 100% bavlněný úplet.

POZOR

Nepleť si eko kůži s koženkou. Ta je složena z PVC nebo PU a PVC, který je nanesený na podkladový materiál. Tím bývá tkanina, úplet nebo netkaná textilie.

Alenka při našem rozhovoru dodala, že si myslela, že jde o kůži, která je zpracována šetrným nebo ekologický způsobem. Tak tomu ale není. I když se eko kůže svým složením od pravé kůže zcela odlišuje, svým vzhledem je od ní k nerozeznání. Je tedy velmi oblíbená všude tam, kde zákazníci chtějí kožený vzhled, ale s nižšími náklady

Z eko kůže se vyrábí nejen batohy, ledvinky, bundy, ale i sedací soupravy, postele, sedací pytle, tašky dokonce i zdravotní materiál.

Výhody a nevýhody eko kůže

Pojďme si shrnout výhody a nevýhody eko kůže. Mezi výhody dozajista patří:

 • Podobnost s pravou kůži,
 • odolnost,
 • pevnost,
 • oboustranná prodyšnost,
 • nezávadnost pro alergiky,
 • nižší pořizovací náklady na rozdíl od kůže,
 • široká škála barev,
 • snadno se prošije šicím strojem (důležitá informace pro ty, kteří doma rádi tvoří),
 • díky polyuretanovému povrchu má vynikající pevností v tahu a vysokou odolností vůči otěru.

Ovšem každá mince má rub i líc, a tak eko kůže oproti té pravé má pár nevýhod. Například i když je eko kůže odolná, pravé kůži se svou odolností nevyrovná. S časem se může na exponovaných místech opotřebovat a prodyšnost může způsobit zatečení tekutiny, např. do sedačky.

Alenka se zalekla a měla starost, že koupí batoh, který bude za chvíli zničený. “Nebojte se, se správnou údržbou vám batoh z eko kůže vydrží dlouhá léta,” ubezpečila ji prodavačka, která už poslouchala náš rozhovor.

“No a jak o ni tedy pečovat?” zajímalo Alenku. Prodavačka tedy pokračovala. My si to dáme do bodů, aby to bylo přehlednější:

 • Chraň ji před přímým a prudkým slunečním záření, aby se barvy nevyšisovaly (to platí hlavně u sedaček a sedacích vaků),
 • eko kůže má ráda teplotu mezi 15 až 25 °C (dej v zimě pozor na tepelné zdroje),
 • vyhni se chemickým prostředkům při čištění,
 • pravidelně ji otírej vlhkým hadříkem,
 • čas od času ji naimpregnuj.

Alenka si nakonec batoh z eko kůže koupila. Dle jejích slov ji uchvátila ta podobnost s pravou kůži a moc se těšila, až si se svou dcerou Kamilou popovídá o všem, co se dneska dozvěděla.

I v našem e-shopu najdeš batohy, jejichž komponenty jsou šité z eko kůže. Například na batozích značky Bellroy najdeš dokonce certifikovanou eko kůži. Této značce na kvalitě záleží.

Tak co vy? Dáváte přednost eko kůži, nebo máte raději tu pravou? Rádi se dozvíme i tvé důvody pro/proti koupi.

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce