3 retro batohy, které neznají čas

Začalo to ranečkem s chlebem a skončilo u batohů, které dovedou podat pomocnou ruku v lavině. Batoh od svého zrodu ušel dlouhou cestu, která ho formovala až do dnešní podoby. Mnohé retro batohy mohou stále inspirovat.

Dnes je to nejen pomocník na cesty, ale hlavně designový doplněk, který umí outfit nejen vyzdvihnout, ale také totálně potopit.

První batoh se objevil na konci 19. století. Dá-li se mu vůbec říkat batoh. Byl to jen vylepšený vojenský vak s rámem a koupit si jej mohli pouze vojáci za 70 centů. Po roce 1920 se rozhodl Lloyd F. Nelson, po absolvování túry přes Aljašku, ušít batoh, který váhu rozprostře po celých zádech.

Začátky byly cílevědomé

V roce 1910 a 1920 to byly třeba batohy firmy Bergans, které se vyznačovaly jednou velkou prostornou kapsou, zapínáním na přezku a řemínkem z kůže. Nechyběly ani dvě menší venkovní kapsy, které se rovněž zapínaly řemínkem z kůže. Ramenní popruhy se daly variabilně nastavit v několika pozicích. Tyto batohy byly vybaveny kovovou kostrou, která měla za úkol odlehčit zádům.

První batoh byl kožený a světlo světa spatřil roku 1910. Za deset let na to přišel na svět jeho bráška, tentokrát se jednalo o plátěné dvojče. Ten se dočkal také varianty pro dámy, a tak roku 1920 vznikl první dámský batoh na světě. Zatím jsme u klasických batohů, kde je ale to pravé retro?

O deset let později se zrodil batoh, který byl opatřen zboku stahovatelnými šňůrkami a dal se tak měnit jeho objem. Tvar kostry tohoto batohu, včetně provedení nosných popruhů, se používal i u batohu Mont Blanc, který se u nás vyráběl v 50. letech v Československu v závodě Gala Prostějov. Tyto batohy se vyráběly dlouhou dobu a byly známé pro svou bytelnou konstrukci a prohnuté výstupy do pasu.

I naše země má tak svůj vlastní retro batoh, který má mnoho rodin doma patrně dodnes.

Všechny batohy se vyznačovaly jednou hlavní kapsou. To začalo vadit horolezci G. Cunninghamovi. Batohy nedržely tvar, klouzaly po zádech a díky nedokonalému zapínání na řemínky do batohu snadno napršelo. Díky zdravému naštvání tohoto horolezce tak vznikl první batoh na zip. Pohybujeme se v roce 1938. Jeho touha po dokonalém batohu však tímto pokusem neskončila. Bohužel byl přerušen druhou světovou válkou, a tak až po válce vzniká první batoh z nylonu.

Trend řemínků a přezek

Po dlouhou dobu vládl mezi batohy jeden jediný trend. Tím byly soupravy kožených řemenů, a řemínků s kovovými přezkami na všech kapsách včetně ramenních popruhů. Teprve v 80. letech je u nás vystřídaly plastové žebříčkové přezky umožňující rychlé nastavení délky.

Legendární plátěný kletr se vyráběl od 60. let do konce 80. let minulého století. Stal se oblíbeným hlavně pro jeho kožené dno, popruhy, které byly podšité filcem a bytelné dno pro zavěšování lana.

Jak je vidno, batohy během svého vývoje prošly velikou proměnou. Od vojenského vaku až po moderní, praktické a designové doplňky. Mnoho lidem srdce zapěje, když vidí batoh, který jim připomíná jejich mládí, který je tak trochu retro batohem.

Moderní retro batohy

I naprosto moderní batohy ze současných materiálů se mohou v lecčems inspirovat od svých předchůdců. Jaké, že to jsou?

THE PACK SOCIETY PREMIUM

Přezky, kam se jenom podíváš. Řemínky jsou z kůže. No řekni, nepřipomíná ti to něco? Po batohu od The Pack Society sáhni, pokud přesně víš, co chceš. Máš rád přehlednost, nemusíš zipy a ještě myslíš na přírodu? Pak byl tento batoh ušitý pro tebe! Bude ti parťákem do města i na výlet, za deště i svitu sluníčka. Ať už jsi srdcem dobrodruh, nebo máš raději městský život, s tímto batohem si ostudu rozhodně neuděláš.

EASTPAK AUSTIN

Další z opravdu povedených retro kousků je batoh Eastpak Austin se dvěma postranními kapsami, přezkami z pravé kůže a rozměry, které mu nebrání cestovat na palubě letadla. S tímto retro batohem, který unese i tvůj notebook, můžeš jako správný dobrodruh objevovat exotické krajiny.

EASTPAK LONDON

Batoh od značky Eastpak - London je opět vydařeným retro batohem. Postrádá zipy, ale řemínky s přezkami a velká venkovní kapsa nadchne nejen cestovatele, ale také školáka. Pokud po práci trávíš rád nějaký čas v přírodě, pak je to pro tebe London ideálním parťákem. Unese tvůj laptop a ještě má se svými 21 litry dost místa na všechny nepostradatelné věcičky.

Tak co, vybral sis? Máš nějaký svůj retro batoh, na který nedáš dopustit?

Platí při objednání v pracovní dny do 12:00

Expedice ještě dnes

Neriskuješ, na vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží máš prodlouženou lhůtu

30 dní na vrácení

Ne každý může být vždy doma a čekat na kurýra, a tak si můžeš nechat zaslat objednávku na kteroukoliv pobočku Zásilkovny

Více než 1 400 výdejen

Rádi rozdáváme radost a vy rádi dostáváte dárky ...

Dárek k objednávce